Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Wakacje » Atrakcje Turystyczne
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Atrakcje Turystyczne I Zabytki Francji

Atrakcje turystyczne i zabytki Francji

jver64

Nie wiem, czy jest drugi kraj na świecie, który wydał tylu artystów i myślicieli. Dziś oczywiście to już nie te czasy, kiedy co chwile filozofowie wymyślali coraz nowsze pojęcia – jeśli o to chodzi, to właściwie można odnieść wrażenie, że nazwano już wszystko. Literatura – na skutek rozrastania się mediów – również staje się coraz mniej popularna. Francja nazywana niegdyś „krajem poetów”, teraz nie jest już tym samym, a nazwa ta może funkcjonować już raczej tylko na papierze. Jest jednak coś, czego Francji nie odbierze nic (no może poza bombardowaniem) – to zabytki!

Sam Paryż jest swego rodzaju jednym wielkim muzeum. Ma niezliczoną ilość zabytków z różnych epok. Te najważniejsze, to oczywiście wieża Eiffla, Katedra Notre-Dame, Luwr, Wersal, zapomnieć nie można też o odwiedzeniu Pól Elizejskich! Pomocne w zwiedzaniu wszystkich tych miejsc, może być zakupienie karty muzealnej Musées et Monuments. Tylko czy zwiedzenie Paryża, to już zwiedzenie Francji? Owszem, to w stolicy jest większość zabytków francuskich i mówi się, że „nie odwiedzając Paryża, nie da się zwiedzić Francji”, ale to działa w obie strony. Francja jest krajem bardzo różnorodnym – drugim (po Paryżu) kierunkiem podróży turystycznych jest obszar tak zwanego „Lazurowego wybrzeża” – to południowo-zachodni obszar Francji, leżący nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się tam drugie co do wielkości miasto Francji – Marsylia, oraz kilka mniejszych ale równie znanych – Cannes, Nicea, Saint-Tropez. To miejsca, gdzie zdecydowanie mniej się zwiedza, a więcej się bawi. Wzdłuż zachodniej granicy Francji rozciągają się piękne góry, które również są atrakcją dla turystów. W środkowo-zachodniej części, mieści się najstarsze miasto Francji – Lyon (również trzecie co do wielkości). Oczywiście wiek zobowiązuje – Lyon ma wiele pięknych zabytków, ale nie są aż tak popularne jak te paryskie. Może to słaby marketing, a może po prostu utarło się, że kwintesencją Francji jest jej stolica? Ciekawy jest też południowy-wschód. Tam mamy posmak małomiasteczkowości, piękne winnice, pola uprawne, zwierzęta hodowlane – czy to jest mniej francuskie? Oczywiście, że nie. To po prostu jest mniej ciekawe, niż szlaki wydeptywane od lat przez turystów, ciągle zachwycających się Paryżem czy Lazurowym wybrzeżem...

Każdy sam decyduje, gdzie chce spędzać czas. Jeśli ktoś chce podążać tylko i wyłącznie utartymi ścieżkami, to ma do tego prawo. Niech wejdzie do samolotu, poleci tam gdzie chce, a po powrocie do domu pomyśli: „czy nie byłoby ciekawiej wsiąść w samochód i przejechać przez Francję podziwiając widoki?”. To naprawdę piękny kraj, ale tak jak w innych przypadkach – piękno jest rzeczą względną. Można iść do jednego z paryskich muzeów i podziwiać piękne eksponaty, można iść na jedną z plaż Lazurowego wybrzeża i podziwiać piękne widoki czy też piękne panie, a można też nieco zboczyć z kursu, przejechać jakąś boczną drogą zamiast autostradą i trafić na przykład do jednej z pięknych prowansalskich wiosek, albo podążyć za słowami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i zatańczyć na moście w Awignon.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X