Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Warto Wiedzieć » Ciekawostki
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Dlaczego Ciągnie Nas W świat?

Dlaczego ciągnie nas w świat?

scott holstein

Od zarania dziejów ludzie przemieszczali się z miejsca, na miejsce. Abstrahując oczywiście od koczowniczych początków ludzkości – nawet po rewolucji neolitycznej, mimo przejścia na osiadły tryb życia, ludzi nadal ciągnęło w świat! Wówczas głównym powodem były zmiany klimatyczne, czy też poszukiwanie lepszych źródeł pożywienia. Zdarzały się również ludy bardzo agresywne, których celem nie było znalezienie sobie domu, a raczej ciągłe podbijanie kolejnych plemion. To prehistoria i starożytność, jednak w każdej kolejnej epoce człowiek nadal widział sens w podróży. Lata mijały, czasy się zmieniały, a podróże – choć już w innych celach – nadal trwały.

Średniowiecze przyniosło ludności jedne z największych ruchów migracyjnych. Masy ludności zmierzały za swymi władcami, choćby na krucjaty – wówczas każdy miał swoje odrębne powody, a sama kwestia wiary była jedynie czynnikiem motywującym. Niemniej jednak, najważniejsze były podróże u schyłku średniowiecza, kiedy to dla Europejczyków ich kontynent stał się za mały i zapragnęli poznawać świat – zaczęto budować statki, wyprawiać się coraz to dalej w morza i oceany – w pewnym sensie, były to pierwsze wycieczki między kontynentalne, a załogi można nawet w tym kontekście nazwać „pierwszymi turystami”.

Zasiedlanie nowych kontynentów, wymiana kulturowa, nowe surowce – to jedne z korzyści owych „wycieczek” u schyłku średniowiecza. Czasy kolejne natomiast były już znacznie bliższe naszym. Od renesansu, przez barok i oświecenie podróżowano w celu zdobycia wiedzy. Modne były studia za granicą, podróże krajoznawcze oraz bywanie na salonach. W romantyzmie przypisywano podróżom nawet i znaczenie mistyczne. W pozytywizmie wrócono do znaczenia z epok przed romantyzmem, wówczas powstawać zaczęły pierwsze biura podróży (koniec XIX wieku) i trwa to właściwie do dziś – oczywiście z niewielkimi różnicami.

Jeśli chodzi o sam fakt podróżowania, dzisiejsza nauka wytycza kilka powodów migracji ludzi. Obecnie coraz więcej osób wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych lub by studiować, ewentualnie doszkalać się – zapanowała bowiem taka moda, według której osoba posiadająca zagraniczne świadectwo, ma otwartą większą ilość drzwi do kariery. Często po takich studiach kariera może oznaczać również stały wyjazd do innego kraju.

Niemniej jednak to co w podróżowaniu najprzyjemniejsze i najlepiej nadaje się na przyczynę podróżowania, to turystyka. Wiele biur podróży, wiele ofert, wiele kierunków, a co za tym idzie – wiele różnorodnych atrakcji oraz możliwości poznania odmiennych kultur. Różne gusta powodują, że każdy woli podróżować w innym kierunku, najczęściej jednak wybór nawet najbardziej egzotycznego celu podróży, nie oznacza ucieczki od innych ludzi. Nie jeśli polecimy z biurem podróży, realizując jego ofertę! Dla bardziej wybrednych klientów, a także dla osób potrzebujących „mocnych wrażeń”, wiele biur podróży oferuje możliwość lotu w jakieś miejsce i pełną wolność w wyborze atrakcji. Jest to o tyle ciekawsze, że pozwala nam poszerzać horyzonty w sposób mało schematyczny – bo czy nie jest lepiej przejść się bocznymi alejkami malowniczego miasteczka, niż iść od zabytku do zabytku w kilkudziesięcioosobowej grupie z przewodnikiem, który codziennie po kilka razy „klepie” ten sam tekst?

Ktoś powie: obcy kraj, obca kultura – czy to nie jest ryzykowne? Owszem. Nie jest to polecany sposób spędzenia wakacji dla nowicjuszy. Podstawą jest dobre przygotowanie merytoryczne, znajomość języka danego kraju na poziomie komunikacyjnym oraz doświadczenie. Nie trzeba być od razu Tony’m Halikiem albo Wojciechem Cejrowskim. Można zacząć od „bycia Makłowiczem” i przechadzać się głównymi ulicami, a dopiero potem – jeśli oczywiście dana kultura nas pochłonie – decydować się na coraz głębsze jej poznawanie.

Wszystko zależy tylko od nas, bo jak kiedyś powiedział Wojciech Cejrowski: „Marzenia nie mają ceny, a bilety lotnicze owszem. Ale niech Cię to nie zatrzymuje!

SPRZEDAJ LODÓWKĘ I JEDŹ!!!

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X