Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Warto Wiedzieć » Ciekawostki
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Hej Ho, Hej Ho Na Urlop By Się Szło…

Hej ho, hej ho na urlop by się szło…

laurenlemon

W Polsce w każdym rozpoczętym roku kalendarzowym (art. 152 KP) pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu (20/26 dni ma miejsce w przypadku osób pracujących na pełen etat, po zakończeniu pierwszego roku pracy). Z czego 4 dni są urlopem na żądanie (art. 1672 KP), czyli pracownik może nimi dowolnie dysponować. Pozostała część urlopu może, ale tylko na wniosek pracownika, być podzielona na części (art. 162 KP), przy czym jedna z części nie może być krótsza niż 14 dni kalendarzowych (czyli 10 roboczych + weekendy).

Przeważnie w większych zakładów pracy urlop, oprócz wniosków urlopowych, ustala się także na podstawie planu urlopów. Na ich podstawie urlop udzielany jest w tym czasie, w którym został zaplanowany (163 KP).

Co jednak w przypadku, jeżeli urlopu rozpocząć nie możemy? Jeżeli przyczyną jest choroba, urlop macierzyński, bądź ćwiczenia wojskowe, wtedy pracodawca jest zobowiązany udzielić nam urlopu w późniejszym terminie. Najlepiej za obopólną zgodą. Jeżeli pracownik ma inny powód nie rozpoczynania urlopu, to jego przesunięcie jest to możliwe, ale tylko w sytuacjach umotywowanych ważnymi przyczynami.

Co natomiast jeżeli pracodawca nie chce nam udzielić urlopu w zaplanowanym terminie? Ma do tego prawo. Jednakże może to zrobić tylko wtedy, jeżeli nie obecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia działalności zakładu pracy. Wtedy też ustalamy inny termin wypoczynku.

Jeżeli nic z powyższych przypadków nie zakłóciło naszego wyjazdu nie cieszmy się za wcześnie. Pracodawca ma prawo przerwać urlop pracownika. Na szczęście jest to możliwe tylko wtedy, gdy pracownik jest niezbędny w pracy, a okoliczności wymagające jego obecności w zakładzie pracy nie były znane przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca w takiej sytuacji nie jest jednak bezkarny. Za odwołanie pracownika z urlopu jest zobowiązany do pokrycia kosztów, które poniósł pracownik i które bezpośrednio łączą się odwołaniem.

Dodatkowo przy planowaniu urlopu warto dowiedzieć się, jakie są warunki przyznawania świadczeń z ZFŚS (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych). Być może należą się nam pieniądze na „wczasy pod gruszą”. Wydawanie pieniędzy z ZFŚS jest jednak regulowane przepisami wewnątrz zakładowymi i nie ma jednej wytycznej prawnej, co do gospodarowania tymi funduszami. Pracodawca może także z pewnych względów nie tworzyć w ogóle ZFŚS, dlatego po szczegóły przyznawania świadczeń warto wybrać się do działu kadr, księgowości, lub zapytać przełożonego.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X