Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Warto Wiedzieć » Cenne Wskazówki
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Jak Dawać Napiwki?

Jak dawać napiwki?

gastronauci.pl

Im dalej, tym jaśniej. W Japonii, Izraelu, Chinach i Singapurze napiwek jest traktowany jako obraza, więc nie starajmy się go dawać nawet za najlepszą obsługę, bo osiągniemy efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego. Podobnie jest w Australii i Nowej Zelandii, choć w miejscach licznie odwiedzanych przez turystów drobne gratyfikacje pieniężne już się przyjęły. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie natomiast napiwek w wysokości 15-20% rachunku to standard.

I tu kończą się jasne zasady. Zbliżając się do Europy, czyli – wydawałoby się – kultury najlepiej nam znanej, zaczynają się komplikacje. Będąc w restauracji najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy napiwek nie został doliczony do rachunku. Jeśli tak, to nie musimy zastanawiać się jak należy się zachować. Bo napiwek to nie tylko pytanie „czy?” – trzeba też wiedzieć „ile?” i „w jaki sposób?”

We Francji i Włoszech kelnerowi czy taksówkarzowi daje się dodatkowo 10-15% rachunku. W Hiszpanii nieco mniej – 5-10%. Co ciekawe, sami Hiszpanie nie zostawiają napiwków, postrzegają to bowiem jako łapówkarstwo.

Największy kłopot z wręczaniem dodatkowych pieniędzy możemy mieć w krajach arabskich lub muzułmańskich. Z jednej strony zdarzają się sytuacje, gdy są one niemal wymuszane specyficzną nachalnością. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że np. niektórzy przewodnicy wycieczek pracują tam za darmo i jedyny ich zarobek pochodzi właśnie z takich bonusów. Jednak koniecznie należy się zastanowić przed włożeniem pieniędzy bezpośrednio do kieszeni danej osoby. W Tunezji obowiązuje nietykalność osobista i takim zachowaniem możemy przysporzyć sobie sporo kłopotów.

Jak więc nie pogubić się w tej savoir-vivre’owej dżungli? Po pierwsze – przestudiować pod tym kątem przewodnik po kraju, do którego się wybieramy. Najczęściej bez problemu znajdziemy tam informacje o napiwkach. Po drugie – zasięgnąć rady znajomych, którzy być może dany kraj już odwiedzali. Po trzecie – pamiętając, że każde doświadczenie wzbogaca – przygotować się na niespodzianki.
Wszak – co kraj to obyczaj.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X