Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Podróże » Podróż Samochodem
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Jazda Podczas Silnego Deszczu I Zachmurzenia

Jazda podczas silnego deszczu i zachmurzenia

zagotowany.pl

Jazda podczas silnych opadów jest niesamowicie trudna, dlatego też musimy polegać tylko na sobie, być bardzo skupionym, uważnym i ostrożnym. Pierwszym co robimy, gdy naszą drogę przetnie ulewa, to zmniejszenie prędkości – pozwala to na dobre panowanie nad samochodem, o którym jadąc z normalną prędkością nie ma mowy na śliskiej od wody nawierzchni. Wolniejsza jazda, pozwala naszym oponom (o ile są w dobrym stanie) lepiej odprowadzać wodę, co z kolei zapobiega tak zwanemu „aquaplaningowi”. Jeśli bowiem warstwa wody jest dość głęboka (na przykład w koleinach), to opony nie radzą sobie z wystarczająco szybkim odprowadzaniem wody, co z kolei powoduje utratę kontaktu samochodu z podłożem, w wyniku czego tracimy nad autem kontrolę. Wolniejsza jazda sprzyja też pracy wycieraczek, dając im więcej czasu na ściąganie wody z szyb. Oczywiście gdy zwalniamy, skraca się również nasza droga hamowania, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych problemów, czy też stłuczek.

Gdy więc zwolniliśmy, kolejnym krokiem jest zwiększenie odstępu między samochodami, by nie uderzyć w kogoś, jeśli wpadniemy w poślizg lub gdy ten ktoś nagle zahamuje. Więcej tak naprawdę zrobić się nie da, bo bezsensownym pomysłem jest zatrzymanie się na poboczu i przeczekiwanie deszczu – nigdy nie wiadomo jak długo może padać, poza tym stając na poboczu narażamy się na niebezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli włączymy światła pozycyjne i awaryjne, to nie jest powiedziane, że każdy zdąży zauważyć nasz samochód w porę.

Jazdę przy dużym zachmurzeniu natomiast, można porównać do jazdy w godzinach wieczornych, gdy zaczyna się ściemniać. Nie wymaga to więc żadnych szczególnych czynności.

Zwalniając, zwiększając odstęp i zachowując szczególną ostrożność, jesteśmy w stanie jechać samochodem w każdych, nawet najgorszych warunkach atmosferycznych. Nie warto więc się spieszyć czy popisywać brawurową jazdą, ponieważ wówczas zagrażamy sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego, a trzeba pamiętać, że jazda podczas ulewy to nie przelewki!

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X