Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Informacje » Miejsca Parkingowe
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Karta Parkingowa Dla Osób Niepełnosprawnych W UE

Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych w UE

www.e-teatr.pl

Mówi się, że na parkingach istnieją dwa typy niepełnosprawności – osoby niepełnosprawne, dla których wyznaczone są specjalne miejsca jak najbliżej „celu” (czy hipermarket, czy też urząd bądź jakaś inna instytucja) oraz osoby sprawne nie w pełni, które cechuje niepohamowana rządza zajęcia jak najlepszego miejsca parkingowego, choćby było to miejsce dla inwalidów. Tych drugich oczywiście trzeba potępiać i karać (w miarę możliwości), ponieważ łamią przepisy ruchu drogowego, działają na szkodę osobom niepełnosprawnym oraz są nieuczciwi wobec innych kierowców, którzy szanują przepisy i – przede wszystkim – niepełnosprawnych.

Sama niepełnosprawność nie wystarcza jednak, by parkować na wyodrębnionych miejscach. Do tego potrzeba specjalnego pozwolenia – karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ daje inwalidom prawo do parkowania na „kopertach” oraz pozwala na niestosowanie się do niektórych znaków zakazu (B1 - „zakaz ruchu w obu kierunkach”, B3 - „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych”, B3a - „zakaz wjazdu autobusów”, B4 - „zakaz wjazdu motocykli”, B10 - „zakaz wjazdu motorowerów”, B35 - „zakaz postoju”, B37 - „zakaz postoju w dni nieparzyste”, B38 - „zakaz postoju w dni parzyste”, B39 - „strefa ograniczonego postoju”), co w wielu przypadkach niesamowicie ułatwia im życie. Ubiegać się o nią może każdy, kto posiada orzeczenie o „znacznym stopniu niepełnosprawności”, „umiarkowanym stopniu niepełnosprawności”, czy choćby „lekkim stopniu niepełnosprawności” – tu jednak jest mały haczyk – od września 2009 roku, orzeczenie to musi być wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, natomiast orzeczenia ZUS, KRUS, MSWiA, MON nie są tu honorowane. To tan naprawdę najważniejsza z rzeczy, które potrzebne są do uzyskania karty. Potem trzeba już tylko wypełnić odpowiedni formularz (wniosek) i przelać 25 złotych na odpowiednie konto. Potwierdzenie przelewu wraz z kserokopią orzeczenia (oryginał potrzebny jest do weryfikacji przy składaniu dokumentów), wnioskiem oraz fotografią w formacie 3,5x4,5 należy złożyć w odpowiednim wydziale. Wówczas pozostaje już tylko czekanie na otrzymanie dokumentu.

Procedura ta, nie należy raczej do zbyt skomplikowanych, tym bardziej, że karta jest dokumentem międzynarodowym, obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że poza spokojem o miejsce przed jakąkolwiek placówką, możemy również pomyśleć o wakacyjnym wyjeździe za granicę!

Podsumowując, jeśli jest się osobą niepełnosprawną lub jeśli ma się pod swoją opieką taką osobę, powinno się postarać o wydanie karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Pozwala ona na nieco więcej swobody, co na pewno okaże się pomocne w planowaniu wielu rzeczy, na czele oczywiście z wakacjami, bo skoro prawo gwarantuje nam wygodę, to czego chcieć więcej?

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X