Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Informacje » Wynajem Taksówki
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Nietypowe Taksówki

Nietypowe taksówki

Pozostając więc w temacie – czego turysta szuka, gdy chce opuścić lotnisko? Środka transportu! Głównie są to taksówki, rzadziej komunikacja miejska – nie jest to jednak tak oczywiste, zwłaszcza jeśli odwiedzamy kraje azjatyckie!

Europa nie zadziwia raczej pod tym względem. Taksówki, to po prostu samochody osobowe, specjalnie przeznaczone do transportu ludzi. Warto dodać, że w większości krajów – zwłaszcza tych najbardziej rozwiniętych – są one zadbane, i przyciągające klientów wyglądem (czasem to„zasłona dymna”, jak choćby rosyjskie żółte taksówki w Moskwie czy Petersburgu, które starają się wyprzeć starą dobrą Ładę). Oczywiście różnie to bywa – niekiedy w celach marketingowych uruchamia się inne pojazdy, jak greckie „donkey taxi”, krakowskie dorożki, czy łódzkie trambusy – są one atrakcjami niektórych miast, mają tylko przyciągać zwiedzających.

Czy więc warto rozpisywać się o „Hackney Carrige (brytyjskie czarne taksówki), lub Yellow Cab (nowojorskie żółte taksówki)? Każdy choć raz taką widział, skupmy się więc na „reszcie świata” – tej mniej rozwiniętej technicznie.

ABreedApart

Afryka zaprasza swych gości do przejazdu taksówkami najlepszych światowych marek... Tylko troszkę przestarzałymi, a czasem i zdezelowanymi – ale za to jak łatwo wczuć się w klimat danego miejsca! Taxi jedynie przestarzałe, to przede wszystkim turystycznie popularna północ. Im dalej na południe, tym taksówki stają się bardziej sfatygowane, często zmienia się też ich rozmiar – w środkowej i południowej Afryce korzysta się z tak zwanych „bush taxi” – rzadziej osobówek, najczęściej taksówek zbiorowych (naszych minibusów). Do najpopularniejszych należą kenijskie i ugandyjskie „Matatu”, tanzańskie „Dala-dala”, południowo-afrykańskie i etiopskie „minibus taxi” oraz „Tro tro” występujące w Ghanie. Jak zwał, tak zwał – niezależnie od nazwy, wszystkie te taksówki to stare minibusy sprowadzone z Europy – najczęściej różnią się głównie przyozdobieniem karoserii.

MFinChina

Inaczej jest w Azji – tutaj im dziwniejsze pojazdy, tym bardziej prawdopodobne, że są one oryginalny, tradycyjny... Najbardziej znane to oczywiście riksze – występują one na całym kontynencie (a ostatnio modne stają się też na „Zachodzie”), mają wiele odmian. Podstawowa, to oczywiście riksza ciągnięta przez człowieka. Ich następcą miała być riksza rowerowa (pchana bądź ciągnięta siłą pedałowania kierowcy), nie wyparła ona jednak tej tradycyjnej i obecnie oba typy współistnieją. Jeśli chodzi o model rowerowy, to konstrukcji jest wiele i bardzo różnią się od siebie. Najnowocześniejsze są natomiast autoriksze, czyli popularne „Tuk-tuk” – mają postać trójkołowego pojazdu silnikowego (spotykane też w Ameryce Środkowej i Południowej). Azjaci, jako osoby dość pomysłowe, potrafią stworzyć taką taksówkę nawet ze starego motocykla, dodatkowego koła i kilku rurek. Na Filipinach najpopularniejsze są „Jeepney”, które stały się już tradycją – powstały po II wojnie światowej, na bazie pozostawionych przez Amerykanów wojskowych jeep’ów. Innym azjatyckim tradycyjnym środkiem transportu są japońskie „Buffalo taxi”, czyli wozy zaprzężone w bawoły, mają one jednak charakter podobny do wyżej wymienionych „donkey taxi” czy krakowskich dorożek. Bardziej otwarci pod tym względem wydają się być mieszkańcy Indii. Poza tradycyjną przejażdżką na słoniu, najlepszym (i najszybszym) środkiem transportu są Motor Cycle Taxi – któż nie chciałby przejechać się przez zatłoczone ulice żółtym motocyklem, wtulony w – adekwatnie do pogody – wyglądającego (i pachnącego) Hindusa?

Nie można jednak zapominać o rejonach świata równie klimatycznych, co Azja czy Afryka – Ameryka Łacińska, choć biedniejsza od swej Północnej imienniczki, posiada w pełni zmotoryzowaną „flotę” taksówkarską.
Haiti to przede wszystkim Tap-Tap – pojazdy przypominające nieco połączenie Matatu i Jeepney, czyli po prostu bogato zdobione autobusy (lub minibusy), które są tradycyjne dla tego regionu. Na Kubie spotkać można „Coco Taxi”, czyli rodzaj autorikszy o zaokrąglonych kształtach – oczywiście w kolorze żółtym! Innym południowoamerykańskim krajem, w którym popularne są autoriksze jest Kolumbia – tutaj służą one głównie jako trzyosobowe „statki wycieczkowe” w regionach górzystych. Argentyna i Paragwaj, to pięknie zdobione – również tradycyjne – „Colectivo”, jednak są one wypierane przez najnowszą generację (zwaną tak samo), czyli zwykłe miejskie autobusy. Tego problemu nie będzie na pewno w Meksyku. Nic bowiem nie jest w stanie wyprzeć tych tysięcy zielonych volkswagenów garbusów o białych dachach! Gorzej, jeśli wysiadając z takiego garbuska czegoś zapomnimy, no chyba, że mamy na tyle wytrwałości, żeby sprawdzić je wszystkie...

Można więc podróżować na wiele sposobów – właśnie zakończyliśmy podróż dookoła świata w taksówce. Teraz żaden kraj nas już nie zaskoczy! No chyba, że wpadną na jeszcze ciekawsze pomysły...
Nie pozostaje nam nic innego, niż czekać na to, co przyniesie „jutro” – miejmy tylko nadzieję, że tak ważne dla każdego z państw tradycyjne środki transportu, nie zostaną wyparte przez nowoczesną kolej czy superszybkie metro – jakaż to byłaby strata dla turystów! Póki co – na szczęście – możemy jeszcze decydować: dziś garbus, jeepney, czy słoń?

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X