Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Warto Wiedzieć » Ciekawostki
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Podróżowanie Bez Granic

Podróżowanie bez granic

grupaimage.com.pl

Wprowadzonymi rozwiązaniami zainteresowały się kraje Beneluksu, co doprowadziło do podpisania nowej umowy. Tym razem oprócz Francji i RFN podpisały ją kraje Unii Gospodarczej Beneluksu. Do podpisania porozumienia doszło 14 czerwca 1985 roku, w miejscowości Schengen, stąd też wywodzi się jego nazwa. Następne lata to stopniowe znoszenie kontroli na przejściach granicznych i przystępowanie do układu kolejnych państw.

Polska przyjęła przepisy dot. Sytemu Informacyjnego Schengen oraz Systemu Informacji Wizowej na mocy uchwały z dnia 24 sierpnia 2007 roku. Przyjęcie tych przepisów jest niezbędne, gdyż „zniesienie granic” między państwami wiąże się ze wzmocnioną ochroną granic zewnętrznych. Do samego układu Polska przystąpiła 21 grudnia 2007 roku.

Co układ z Schengen oznacza dla nas? To przede wszystkim ogromne ułatwienie podróżowania. Zniesienie kontroli granicznej nie tylko na przejściach lądowych i morskich, ale również na portach lotniczych (od 29 marca 2008 roku). Brakiem kontroli objęte są wszystkie osoby przebywające na terenie państwa, które przystąpiło do układu z Schengen. Co oznacza, że z tych udogodnień korzystają również osoby trzecie, niebędące obywatelami państw członkowskich, ale przebywające w tzw. strefie Schengen.

Do układu z Schengen może przystąpić każde państwo Unii Europejskiej. Obecnie są to 22 państwa oraz Islandia, Norwegia, kraje wchodzące w skład Związku Paszportowego Krajów Nordyckich, Szwajcaria i Liechtenstein, który jest z grupą z Schengen stowarzyszony.

Jednym z wymogów przystąpienia nowego państwa do UE jest przyjęcie przepisów wynikających z układu z Schengen. Ma to w przyszłości doprowadzić do swobodnego przepływu osób na znacznym obszarze Europy.

Dzięki naszemu członkostwu w strefie Schengen już od kilku lat możemy cieszyć się swobodnym podróżowaniem. Na lotnisku w Pyrzowicach osoby wylatujące do krajów strefy odprawiani są w terminalu B.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X