Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Informacje » Przewodniki Turystyczne
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Podróżując Po Mołdawii

Podróżując po Mołdawii

Mołdawia – państwo w Europie Wschodniej, powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego, w skład którego wchodziło od 1940 (w niewielkiej części od 1924) do 1991 (z przerwą w latach 1941-44).
Położone na terenach historycznej Besarabii oraz obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru. Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także autonomiczna republika Gagauzja, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.

Republika Mołdawii nie może być utożsamiana z całą Mołdawią, gdyż zachodnia Mołdawia jest integralną częścią Rumunii.
Jedynie część na zachód od Dniestru jest kontrolowana przez rząd w Kiszyniowie; Naddniestrze (część na wschód od Dniestru zamieszkana w znacznej mierze przez Rosjan i Ukraińców ze stolicą w Tyraspolu) ogłosiło niepodległość po upadku Związku Radzieckiego i od czasu krótkiej wojny domowej funkcjonuje jako niepodległe państwo (Naddniestrzańska Republika Mołdawska lub Mołdawska Republika Naddniestrza), choć nieuznawane na arenie międzynarodowej. Od kilku lat trwają bezowocne rozmowy zjednoczeniowe, w których pośredniczy OBWE.
Władze mołdawskie opowiadają się za zjednoczeniem "asymetrycznym", w ramach którego Naddniestrze otrzyma szeroką autonomię, władze w Tyraspolu dążą zaś do zjednoczenia "symetrycznego", w którym obie części Mołdawii będą miały takie same prawa.


Flaga Mołdawii

Flaga Mołdawii


Stolica

Kiszyniów


Waluta

Lej mołdawski (MDL)

Ludność

4 446 455


Powierzchnia

33 843,00 km2


Języki

Język urzędowy: mołdawski

Inne języki: rosyjski


Bogactwa naturalne

  • węgiel brunatny
  • fosforyty
  • gips
  • wapień


Mołdawia na mapie Europy

wikimedia.org

Mołdawia na mapie Europy

Napięcie elektryczne

240 V; 50 Hz

wtyczki elektryczne: typ C, typ C-2


Częstotliwości lokalnych operatorów GSM

GSM 900


Informacje dla kierowców

Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.


Przepisy celne

Obywatele RP mogą przebywać w Mołdawii bez wiz do 90 dni.

Przy wjeździe do kraju termin ważności paszportu powinien być dłuższy od zamierzonego okresu pobytu; nie ma jednak ustalonego minimalnego okresu ważności.


Przy przekraczaniu granicy wymagane jest posiadanie 30 USD na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 150 USD.


Przy pobytach przekraczających 3 miesiące należy uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy. Na niektórych przejściach granicznych na wschodniej i południowej granicy nie ma punktów kontroli granicznej.

Między wschodnim brzegiem Dniestru a granicą Ukrainy rozciąga się terytorium tzw. Republiki Naddniestrzańskiej - separatystycznego regionu, który oderwał się w wyniku zbrojnego konfliktu od Kiszyniowa. Chociaż region ten ma wszystkie atrybuty państwa nie jest uznawany przez społeczność międzynarodową za niepodległy organizm państwowy. Przy przekraczaniu "granicy" między terytorium kontrolowanym przez władze Mołdowy a Naddniestrzem należy liczyć się z kontrolą.

W Republice Naddniestrzańskiej obowiązuje odrębne ustawodawstwo, w tym przepisy meldunkowe.

Kiszyniów, Mołdawia

podroze.auto-swiat.pl

Kiszyniów, Mołdawia

Cudzoziemiec obowiązany jest do zarejestrowania się w Wydziale Wizowo-Rejestracyjnym (OWIR) w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy. Niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi grzywną w wysokości ok. 750 USD Uwaga: Ambasada RP w Kiszyniowie przestrzega obywateli polskich przed podróżami do Naddniestrza.

Nie ma ograniczeń w przywożeniu, wywożeniu i wymianie walut w Mołdawii. Jednakże warunkiem koniecznym jest zadeklarowanie na granicy posiadanej kwoty pieniędzy. Ilość wywożonych pieniędzy nie może przekraczać kwoty zadeklarowanej i posiadanej przy wjeździe. Próby wywiezienia pieniędzy nie zgłoszonych przy wjeździe są traktowane przez władze jak przemyt, co grozi karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów.


Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest podobne jak na Ukrainie.

W miejscach zatłoczonych, w trolejbusach i mikrobusach należy uważać na złodziei kieszonkowych.


Zdrowie

Nie są wymagane szczepienia ochronne.

Występuje zagrożenie cholerą, dyfterytem, żółtaczką zakaźną, przez co warto się przeciw tym chorobom zaszczepić.

Obowiązuje zakaz kąpieli w wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, gdyż stwierdzono w nich obecność zarazków cholery.

Woda w sieci wodociągowej nie nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Opieka lekarska jest płatna i na niewysokim poziomie. W większych miastach czynne są prywatne kliniki o niskim standardzie.

Przeciętna cena wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 MDL.


Rzeka Dniestr w Mołdawii

www.tanie-loty.com.pl

Rzeka Dniestr w Mołdawii

Warto wiedzieć

Przyjeżdżający do Mołdawii na okres do 90 dni mają obowiązek zameldować się w komisariacie policji w miejscu pobytu. Meldunku należy dokonać w ciągu pierwszych 3 dni od przyjazdu.

Policja, dokonując rejestracji, decyduje o ewentualnym powiadomieniu Biura Imigracji.

Honorowane są międzynarodowe polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych, jeżeli swym zasięgiem obejmują Republikę Mołdowy.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe.

Ze względu na zły stan dróg, złe oznakowanie i nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców poruszanie się po drogach publicznych może być problemem i zagrożeniem.

Między miastami działa sieć połączeń kolejowych i autobusowych. Sieć kolejowa jest jednak słabo rozwinięta, a pociągi kursują bardzo wolno.

Z uwagi na zdarzające się kradzieże i oszustwa walutę należy wymieniać w kantorach. Większość kantorów, podobnie jak banki, pracuje od 10.00 do 18.00.

Sklepy otwarte są często do godziny 18.00, z wyjątkiem Kiszyniowa i większych miast, gdzie niektóre centra handlowe pracują do 21.00 i dłużej. Popularne są bazary, na których można kupić prawie wszystko. Bazary pracują w lecie od 8.00 do 17.00, a w zimie od 8.00 do zmierzchu. Ich stan sanitarny jest nie najlepszy, dlatego trzeba z rozwagą kupować tam produkty spożywcze.

W miastach najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy, łatwo dostępne i tanie.

W dużych miastach dobrze działa sieć komunikacji trolejbusowej.


Przykładowe ceny:

  • bilet do teatru - 20-50 MDL,
  • nocleg w hotelu średniej klasy - od 400 do 600 MDL, w hotelu czterogwiazdkowym od 80 do 150 USD.


Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Kiszyniowie
MD – 2019 Chisinau, Str. Grenoble, 126 A
telefon: (00-37 322) 28 59 50, 28 59 60, 28 59 70
faks: (00-37 322) 228 90 00
e-mail: polemb@mtc.md
www: www.kiszyniow.polemb.net


Wydział Konsularny
Str. Vasile Alecsandri 101
MD – 2012 Chisinau
telefon: (00-3732) 222 38 50, 222 38 51, 222 38 04
faks: (00-3732) 222 38 52
e-mail: konsulpl@ch.moldpac.md


Najbliższa ambasada kraju

Ambasada Republiki Mołdowy
ul. Imielińska 1
02- 710 Warszawa
tel./fax (0-22) 646 20 99
e-mail: embassy@moldova.pl
www: www.moldova.plLotnisko Pyrzowice gwarantuje szeroki wachlarz usług. Klienci mogą dokonywać wyboru spośród dużej liczby przewoźników.Informacje pochodzą z poradnika "Polak za granicą" (www.msz.gov.pl)

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X