Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Informacje » Przewodniki Turystyczne
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Podróżując Po Węgrzech

Podróżując po Węgrzech

Węgry – państwo w Europie Środkowej.
Od 2004 roku należy do Unii Europejskiej.


Flaga Węgier

Flaga Węgier


Stolica

Budapeszt

Waluta

Forint (HUF)

Ludność

10,1 mln


Powierzchnia

93 030,00 km2


Języki

Język urzędowy: węgierski


Węgry na mapie Europy

wikimedia.org

Węgry na mapie Europy


Bogactwa naturalne

  • boksyt
  • węgiel
  • gaz naturalny


Napięcie elektryczne

230 V; 50 Hz

wtyczki elektryczne: typ C, typ C-2, typ F


Częstotliwości lokalnych operatorów GSM

GSM 900/1800, 3G 2100


Informacje dla kierowców

Przy pobytach turystycznych honorowane jest polskie prawo jazdy.

Węgierskie służby graniczne na ogół dokładnie kontrolują pojazdy i ich dokumenty.

W razie jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących np. dowodu rejestracyjnego, tablic, numerów podwozia, silnika itp. pojazd jest zatrzymywany do wyjaśnienia, co trwa nawet do kilku godzin.

Jeśli samochodem dysponuje osoba nie będąca jego właścicielem, powinna mieć notarialne upoważnienie od właściciela.

Kierowcy poruszający się pojazdami będącymi w leasingu winni być zaopatrzeni w przetłumaczoną umowę.

Autostrady oznaczone są literą M, drogi europejskie - E.

Turyści polscy podróżujący samochodem muszą mieć na samochodach plakietki „PL" i winiety potwierdzające opłacenie przejazdu autostradami. Winiety na wszystkie autostrady można kupić na stacjach benzynowych, przy wjeździe na autostradę nie ma takiej możliwości. Zainstalowane na trasie kamery rejestrują, czy samochód ma przyklejoną na szybie winietę i czy jest ona ważna. Za brak winiety przewidziane są mandaty.

Na terenach zabudowanych w miejscowościach wypoczynkowych o wzmożonym ruchu pieszym obowiązują strefy z ograniczeniem prędkości do 30 km/godz.


Widok na Budapeszt

Réka Solymosi/Fotopedia

Widok na Budapeszt

Przepisy celne

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Węgier do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.

Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie z uwagi na zasady polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego.

Zgodne z normą unijną. Przy wywozie przedmiotów o wartości kulturowej potrzebne jest potwierdzenie właściwych instytucji.


Bezpieczeństwo

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością.

Zdarzają się kradzieże kieszonkowe, głównie w Budapeszcie na trasach uczęszczanych przez turystów. Najwięcej kradzieży zdarza się w centrach handlowych, w środkach komunikacji miejskiej, w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Częste są kradzieże na plażach i w kąpieliskach; można ich jednak uniknąć, gdyż na terenie wszystkich tego typu obiektów są szatnie i przechowalnie przedmiotów wartościowych.


Budynek parlamentu

Réka Solymosi/Fotopedia.com

Budynek parlamentu

Zdrowie

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, nie są wymagane szczepienia.

W razie wypadków i nagłych zachorowań udziela się bezpłatnie pierwszej pomocy lekarskiej. W innych przypadkach wymagana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wraz z paszportem lub dowodem osobistym przekazuje się lekarzowi prowadzącemu. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie potrzeby pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.


Warto wiedzieć

Osoby prywatne (nie dotyczy to obywateli UE) przy pobycie dłuższym niż 30 dni mają obowiązek przed upływem tego terminu zameldować się w komendzie policji właściwej dla miejsca pobytu. W hotelach, na kempingach i w kwaterach prywatnych turyści są meldowani z urzędu w dniu przyjazdu.

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane. Niezbędne jest posiadanie informacji o zakresie ubezpieczenia, do kogo w razie potrzeby należy zwracać się za granicą i jaki jest tryb realizacji polisy.

Walutę można wymienić w bankach i kantorach.

Można pobierać pieniądze w ogólnodostępnych bankomatach.

Na Węgrzech nie można płacić bezpośrednio za towary i usługi zagranicznymi środkami płatniczymi z wyjątkiem euroczeków i kart kredytowych.

Od 2 maja 2002 r. na Węgrzech działa Stowarzyszenie Użyteczności Publicznej "Biały Pierścień" zajmujące się ochroną turystów, do których mogą zgłaszać się poszkodowani turyści.


Balaton

www.wegry.multita.eu

Balaton

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Budapeszcie
Varosligeti Fasor 16, H-1068 Budapest
tel. centr. (00361) 413 8200
tel. sekretariat (00361) 413 8228
fax. (00361) 351 1723
e-mail: central@polishemb.hu; info@polishemb.hu
www.lengyelorszag.hu

Wydział Konsularny
adres: j.w.
tel. (00361) 413 8214
fax. (00361) 351 1725
e-mail:consulate@polishemb.hu


Wydział Ekonomiczno-Handlowy
1143 Budapest, Stefania ut 65
tel. 00361 251- 46-77, 00361 252-59-59
fax: 00361-252-92-89
e-mail: ambpl-weh@axelero.hu


Szczepienia:

szczepionka Meningo-Kokowa - szczepienie zalecaneLotnisko Pyrzowice gwarantuje szeroki wachlarz usług. Klienci mogą dokonywać wyboru spośród dużej liczby przewoźników.Informacje pochodzą z poradnika "Polak za granicą" (www.msz.gov.pl)

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X