Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Podróże » Podróż Samochodem
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Poślizg

Poślizg

Są tacy, którzy traktują poślizg jako sport, tak zwany „drift”. Nie jest to jednak tak łatwe, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Wręcz przeciwnie, jest to strasznie trudne do opanowania, co daje posiadającemu tę umiejętność kierowcy naprawdę duży prestiż. Abstrahując jednak od zawodowców – wpadnięcie w poślizg potrafi przerazić nawet najbardziej doświadczonych kierowców! Jest to zdarzenie losowe, ciężkie do przewidzenia, dlatego też bardzo trudno jest na nie zareagować odpowiednio szybko, by uniknąć tragedii.

Najpopularniejszym” jest po prostu wciśnięcie do oporu pedału hamulca, jest to jednak skuteczne tylko w samochodach wyposażonych w system ABS. W innym przypadku zahamowanie powoduje, że poślizg się pogłębia! Wówczas pomóc może hamowanie pulsacyjne – niestety, jest ono trudnym manewrem, a niedoświadczony w takich przypadkach kierowca, najczęściej i tak będzie ze strachu wciskał hamulec do oporu, co może tylko pogorszyć sprawę. Trzeba o tym pamiętać.

Znacznie bardziej ryzykownym jest wychodzenie z poślizgu poprzez kontrolowanie gazu. Jest to swego rodzaj alternatywa dla hamowania pulsacyjnego. Polega na szybkim odbiciu kierownicą w kierunku przeciwnym do kierunku zarzucenia samochodu, a potem z powrotem równie szybko w kierunku zarzucenia, jednocześnie dodając w trakcie manewru gazu – trzeba jednak czynić to z wyczuciem, ponieważ zarówno nieodpowiedni moment jak i zbyt duża ilość gazu spowodują, że samochód straci przyczepność. Ponadto – jeśli nasze auto napędzane jest przez tylną oś, najważniejsze jest kontrowanie kierownicą, gazu używamy natomiast w momencie, gdy czujemy, że auto już wychodzi z poślizgu. Inaczej znów stracimy nad nim kontrolę!

moto.onet.pl

Niezależnie jak dobrymi kierowcami jesteśmy, ani za jak dobrych się uważamy – poślizg może zdarzyć się każdemu.
Tak naprawdę, wychodzenie z poślizgu trzeba poćwiczyć, by móc go użyć w razie potrzeby. Inaczej nasza wiedza jest tylko teoretyczna, zatem najlepszym sposobem walki z poślizgami, jest po prostu unikanie ich.
Ostrożna jazda i dostosowanie prędkości do warunków na drodze to podstawa.
Ponadto – nie należy łudzić się, że poślizgi zdarzają się tylko na nawierzchni śliskiej bądź mokrej. Nawierzchnia sucha również może nam zafundować taką niespodziankę, jeśli będziemy jechać zbyt szybko! Wówczas wyjście z poślizgu może być nawet jeszcze trudniejsze, niż na nawierzchni mokrej.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X