Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Podróże » Podróż Samochodem
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Przygotowania Do Podróży Samochodem

Przygotowania do podróży samochodem

Jedni narzekają na ceny biletów lotniczych, drudzy nie przepadają za długimi jazdami autokarowymi, trzeci cierpią na chorobę morską, a jeszcze inni są po prostu świadomi standardów kolejowych i mają ich dość – te osoby widzą jedno rozwiązanie – wyjazd na wakacje prywatnym samochodem. Powoli zaczynają popadać w niepamięć czasy, gdy ludzie bali się wyruszyć w wielogodzinną podróż samochodową.

Właściwie jest się czego bać, ale nie na tyle, by wybierać inny środek transportu. Trzeba jednak pamiętać, że tym sposobem dodajemy sobie roboty! Lecąc gdzieś, czy też jadąc pociągiem bądź autokarem, nasza „praca” polega na wybraniu miejsca, zaplanowaniu wyjazdu, spakowaniu się – kończy się natomiast w momencie, gdy zasiądziemy wygodnie na swoim miejscu. W przypadku jazdy własnym samochodem, lista zadań znacznie się wydłuża...

auto-swiat.pl

Kiedy plan naszej wycieczki jest już gotowy, powinniśmy orientacyjnie określić długość jazdy – można to zrobić tradycyjnie lub po prostu skorzystać z nawigacji samochodowej, która zapewne posiada opcję szacowania czasu jazdy. Gdy już wiemy ile będziemy jechać, łatwiej jest nam zaplanować choćby przerwy. Warto też (oczywiście jeśli istnieje taka możliwość) wyznaczyć zmiany za kierownicą – to pozwoli kierowcy na zdecydowanie lepszy odpoczynek, niż kilkunastominutowa przerwa. Kolejnym krokiem jest przygotowanie auta. Tutaj pomocny może okazać się zwyczajny przegląd. Jeśli mechanicy ocenią stan naszego auta na dobry, to droga wolna. Zostają jednak przy temacie pojazdu – warto nieco uprzątnąć wnętrze oraz bagażnik. Niepotrzebne graty tylko zwiększają naszą masę oraz marnują miejsce, które zająć mogłyby nasze bagaże. Gdy to co zbędne już opuści nasz pojazd, trzeba upewnić się, że posiada on rzeczy niezbędne! I tutaj pewna uwaga – jeśli planujemy wyjazd zagraniczny, to przede wszystkim do danego kraju powinniśmy się dostosować – policjanta nie będzie obchodziło, że jesteście z innego kraju i przyjechaliście na wakacje. Jeśli da nam mandat, to zapewne po przeliczeniu waluty na złote, okaże się, że dużo taniej i przede wszystkim łatwiej, byłoby po prostu dokupić potrzebny sprzęt.

Gdy więc stan naszego samochodu sprawdzili specjaliści, a my sami doposażyliśmy go tak, by w żadnym z odwiedzanych przez nas krajów policja nie miała się do czego przyczepić, nadchodzi czas na przygotowania merytoryczne.

Nie ma nic lepszego, niż poznać – choćby w wersji przewodnikowej bądź encyklopedycznej – miejsce, do którego się wybieramy. Pomoże to w wyborze ciekawych miejsc do odwiedzenia oraz ustrzec się gaf kulturowych. Trzeba też pamiętać o załatwieniu wszelkich formalności (jeśli wybrane przez nas miejsce takowych wymaga) i zapakowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów – pierwszorzędnie!

Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z naszym ubezpieczycielem. Zdarza się bowiem, że nasze ubezpieczenie nie obejmuje pewnych sytuacji, trzeba zatem dokupić jakieś dodatkowe opcje, by potem nie żałować.

Po tych czynnościach możemy zacząć się pakować – tu rada zwłaszcza dla pań – pakować z umiarem! Gdy zbliża się „ten dzień”, należy jeszcze raz sprawdzić stan techniczny samochodu, zwłaszcza kół (również zapasowego). Należy dopilnować, by nasze opony miały właściwe ciśnienie. Gdy więc auto jest sprawdzone i ma wszystko, czego będzie nam potrzeba, można rozpocząć ładowanie bagaży. Najlepiej nie robić tego na ostatnią chwilę, lecz nieco wcześniej.

Zasada jest prosta – pierwsze (na tak zwanym dnie) w bagażniku lądują te najmniej potrzebne torby, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów ciężkich – trzeba je dobrze ułożyć, by nie przemieszczały się w trakcie jazdy. Ponadto – wagę poszczególnych walizek trzeba oszacować tak, bo obciążać samochód równomiernie. Po zapakowaniu tych mniej potrzebnych, należy zacząć pakowanie tych ważniejszych – najlepiej tak, by te bezwzględnie najważniejsze dostępne były w trakcie jazdy.

Zapakowany samochód jest już prawie gotowy do drogi. Teraz zostało już tylko przygotować jakieś przekąski i koniecznie dużą ilość napojów – dobrze by było, gdyby w tym czasie kierowca oddał się relaksacji. Może się zdrzemnąć lub po prostu posiedzieć w spokoju. Gdy wszystko gotowe, należy po prostu ruszyć w drogę i jechać bezpiecznie.

Decyzji na początku podjętej, najczęściej nie można zmienić. Jeśli więc postanowimy jechać samochodem, to nie należy się niepotrzebnie zrażać. W chwilach „słabości” należy pomyśleć, że przed nami najprawdopodobniej najbardziej niezapomniany wyjazd w naszym życiu, a w dodatku jakże wygodny – jedziemy własnym, dobrze nam znanym samochodem. Nikt nie będzie decydował za nas. To same plusy! Na koniec – pół żartem, pół serio – choćby sprawdzić wszystko nawet dwadzieścia razy, to zapewne i tak zapomnimy jakiejś oczywistej rzeczy – no ale taki właśnie jest urok wakacji, które sami planujemy.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X