Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Podróże » Rozmaite Smaki Świata
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Smaki Skandynawii

Smaki Skandynawii

dbajolinie.pl

W swoim głównym trzonie oparta jest o zboża, ryby w tym dorsz, łosoś i śledź, mięso przyprawione jałowcem i gorczycą, oraz przyprawy (w szczególności: majeranek, lubczyk, dziki czosnek). Wśród tradycyjnych skandynawskich smaków zabraknąć nie może także serów czy orzechów i innych owoców leśnych m.in. żurawiny.
dbajolinie.pl

W swojej charakterystyce kuchnia skandynawska wydaje się być kuchnią prostą i zdrową. Charakterystyczna jest też mała ilość stosowanych przypraw. Do najważniejszych zalicza się pieprz i sól, a także gałkę muszkatołową, choć stosuje się tez liczne zioła leśne, czy polne. Trzonem zespalającym wszystkie te smaki są ziemniaki, których w kuchni skandynawskiej zabraknąć nie może.dbajolinie.pl

Wśród narodowych smaków możemy znaleźć u Duńczyków: Biksemad, czyli potrawę ze smażonych ziemniaków, cebuli i mięsa, czy Flackesteg – pieczeń ze schabu (z duża ilością słoniny) podawana oczywiście z pieczonymi na cukrze ziemniakami. Do żadnej z potraw zabraknąć nie może ogórków, kapusty czy buraków.
Z kolei smaki kuchni szwedzkiej często określa się mianem śledzia na tysiąc rożnych sposobów. Narodową potrawą Szwedów jest kiszony śledź, czyli Surströmming. Poza tym każdy sposób na przygotowanie śledzia jest dozwolony. Na szwedzkim stole nie powinno zabraknąć także: dodatków w postaci m.in. ikry pstrąga, wędzonych makrel, kopru, czy cebuli (w tym też marynowanej), a także rożnych rodzajów mięs (nawet renifera).
Dla odmiany po szwedzkich smakach warto zaglądnąć do Norwegii, kraju łososia, ale także i dorsza. I tak jak w przypadku śledzia w Szwecji, tak i tu wyobraźnia w przyrządzaniu łososia nie zna granic. Najbardziej popularne jest smażenie łososia z łagodnymi ziołami na maśle lub też gotowanie w winie i rosole lub pieczenie na ruszcie. W przeciwieństwie do śmiałych inwencji w przygotowywaniu łososia dorsz jest najwcześniej podawany suszeniu, dzięki czemu długo można cieszyć się jego smakiem (nie psuje się, a po nawodnieniu smakuje jak przed suszeniem). Po przyrządzeniu podawany, jak większość ryb, z ziemniakami.
Warto wybrać się więc na daleką północ, by zakosztować wielości i różnorodności smaków tych skandynawskich krain.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X