Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Warto Wiedzieć » Przed Twoją Podróżą
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Winiety

Winiety

pks.lukow.pl

Winiety różnią się także od siebie kolorami, kształtem, wielkością czy nawet zalecanym miejscem jej naklejenia nie tylko w zależności od kraju obowiązywania, ale także w obrębie jednego kraju (winiety zmienią np. kolorystykę w kolejnych latach). Winiety, jak i kupony kontrolne sprzedawana razem z winietami, mają nadany indywidualny numer seryjny oraz hologram. Najczęściej wymagane jest posiadanie zarówno winiety jak i kuponu. W wielu krajach należy na winiecie lub w kuponie po zakupie wpisać numer rejestracyjny samochodu. Brak winiety, albo wymaganego do niej kuponu kontrolnego stwierdzającego jej ważność, karany, jest karane mandatem, przeważnie o bardzo wysokiej kwocie.

Winietki można kupić na przejściach granicznych, stacjach benzynowych czy urzędach pocztowych (często fakt zakupu jest odnotowywany w punkcie sprzedaży, co również ma na celu ).

W Polsce autostrady i drogi krajowe są bezpłatne, tym samym nie ma też obowiązku wykupywania winiet. Jednakże na pewnych odcinkach autostrad pobierana jest opłata za przejazd (m.in. A4 odcinek Katowice-Kraków, A2 odcinek Konin Września, Poznań/Komorniki – Nowy Tomyśl) w punktach poboru opłat, na tzw. bramkach. Wyjeżdżając już jednak do naszych sąsiadów warto pamiętać o sprawdzeniu opłat i formy opłat za przejazdy.

I tak na przykład w Czechach, na Słowacji wykupienie winiet jest wymagane. W Niemczech czy na Litwie przejazd drogami czy autostradami jest bezpłatny dla samochodów osobowych. W Czechach winiety obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Cena opłat nie jest stała i zależy od kategorii pojazdu i okresu pobytu, a na winiecie należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu.

W przypadku Słowacji winiety należy wykupić podróżując odcinkami autostrad i drogami klasy 1. Drogi słowackie (autostrady, drogi szybkiego ruchu, drogi I klasy) objęte obowiązkiem wykupienia nalepek. Ceny winietek uzależnione są tu, tak jak i w Czechach, od kategorii pojazdu i okresu pobytu.

Winiety jako dowód zapłaty za przejazd autostradami jest stosowany także w takich krajach jak: Francja (w ograniczonym zakresie), Szwajcarii, Austrii Słowenii, Węgrzech. Opłaty za przejazd są różne w zależności od kategorii pojazdu i okresu pobytu.

Zanim więc wyjedziemy poza granicę kraju warto sprawdzić jakie opłaty i w jakiej formie będą od nas wymagane. Warto też dowiedzieć się, gdzie można zakupić winiety, czy nie są np. dostępne poprzez specjalistyczne portale internetowe.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X