Mapa Witryny
pyrzowice.pl » Informacje » Podróż Samolotem
Wielkość Tekstu: Abc Abc Abc
Pyrzowice - Wymagane Dokumenty

Wymagane dokumenty

nieznany

O ile podróżujących samolotem karta biblioteczna może okazać się zbytecznym balastem, o tyle są dokumenty, bez których nie tylko nie uda się nam dostać do celu, ale nawet nie uda się nam opuścić lotniska.

Pierwszym i najważniejszym dokumentem, bez którego nie uda się nam wylecieć poza obszar Unii Europejskiej, a i na jej terenie lepiej się bez niego nie poruszać jest paszport. Paszport jest dokumentem potwierdzającym nie tylko naszą tożsamość, ale i obywatelstwo. Na terenie Unii Europejskiej od czasu wejścia Polski do strefy Schengen tj. od 01.05.2004 r. możemy poruszać się swobodnie między państwami tylko z dowodem osobistym – stanowi on takie samo potwierdzenie naszej tożsamości i obywatelstwa jak paszport. Planując podróż pamiętaj, że możliwe są międzylądowania w krajach nie będących członkami UE, a wtedy dowód osobisty nie wystarczy. Dlatego też zalecam zabranie ze sobą zarówno paszportu, jak i dowodu osobistego.

Zanim jednak spakujemy dokumenty upewnijmy się, że nie straciły one swojej ważności. Paszport jest wydawany na 10 lat, dowód osobisty dla dzieci ma ważność terminową. Sprawdźmy czy dane zawarte w paszporcie są czytelne, czy na podstawie zdjęć w dokumentach można stwierdzić naszą tożsamość. Wszystkie te zabiegi pozwolą nam uniknąć nieprzyjemności przy wjeździe do innego państwa.

Kolejnym i nie mniej ważnym dokumentem jest wiza. Nie do wszystkich bowiem krajów mamy wolą drogę. Czasami, aby móc przekroczyć granicę, jakiegoś państwa należy także uzyskać pisemną zgodę konsula kraju, do którego się wybieramy, czyli wizę. Wiza nie będzie nam potrzebna przy podróżach po krajach Unii Europejskiej oraz przy pobytach do 90 dni w celach turystycznych w państwach takich jak m.in. Argentyna, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Brazylia, Chorwacja, Gruzja, Gwatemala, Izrael, Japonia, Kostaryka, Malezja, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Monako, Nikaragua, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Peru, Rumunia, San Marino, Serbia, Czarnogóra, Szwajcaria, Ukraina, Urugwaj, Watykan, Wenezuela, etc. Natomiast krajami do których wiza jest niezbędna są: Australia, Kanada, USA, Rosja, Chiny i Kuba.

W czasie podróży warto także pamiętać o zabraniu ze sobą biletów lotniczych. To one stanowią podstawę do wpuszczenia nas na pokład samolotu i stanowią swoistego rodzaju umowę pomiędzy pasażerem, a przewoźnikiem, co do szczegółów świadczonej usługi. Warto pamiętać, że każdy bilet posiada swój odrębny 14 cyfrowy numer, który stwierdza nie tylko o jego autentyczności, ale i o kodzie przewoźnika, rodzaju wystawionego dokumentu, ilości odcinków lotu, czy też po prostu kolejny numer seryjny biletu.

Wraz z tymi wszystkimi dokumentami nie zapomnijmy zabrać ze sobą kart płatniczych, które mogą się nam przydać w najmniej oczekiwanej chwili, i nie koniecznie będzie to możliwości promocyjnego zakupu wielbłąda. Pamiętajmy jednak żeby upewnić się przed wyjazdem czy będziemy mogli w razie potrzeby z nich skorzystać (blokady, brak środków, etc.). Pamiętajmy także o zabraniu prawa jazdy oraz innych legitymacji, mogących stanowić potwierdzenie naszych umiejętności lub zniżek (Np. Międzynarodowe Legitymacje Studenckie).

Wśród dokumentów nie powinno także zabraknąć ubezpieczenia, a przynajmniej zaświadczenia o ubezpieczeniu (zdrowotnego, dla uprawiających sporty ekstremalne), co może się w razie choroby lub wypadku okazać kluczowe dla naszego dobra. Warto postarać się, przy podróżach po UE, o EKUZ (europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego), która uprawnia nas do leczenia na zasadach obowiązujących w danym kraju.

Na koniec można powiedzieć także o zabraniu ze sobą i włożeniu do portfela informacji o posiadanej grupie krwi (warto, aby była to informacja potwierdzona np. wynik z badania krwi, wpis w książeczce potwierdzony przez lekarza), co w razie konieczności może ułatwić pomoc.

Redakcja Pyrzowice.pl

  • Idealnie dopasowany plan podróży.
  • Atrakcyjne oferty cenowe i promocj.e
  • Usługi powiązane z Twoim lotem.
  • Przewodniki oraz porady nt. podróży.
USŁUGI DLA PASAŻERÓW
EasyJet

USŁUGI DLA PASAŻERÓW
Astra
AKTUALNE KURSY WALUT

Portal Pyrzowice.pl wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie i zapisanie w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Poufności.

X